Keď premýšľame o nebezpečných profesiách, napadnú nám televízne reality show ako Deadliest Catch alebo Ice Road Truckers z Discovery Channel. Je určite pravda, že komerčný rybolov a nákladná doprava patria medzi 25 pracovných miest s najvyššou mierou úrazov a úmrtí v Spojených štátoch (ťažba dreva je číslom jeden). Napriek tomu, že sa zamestnanci v niekoľkých bežných odvetviach práce nestavajú proti živlom, čelia zákerným zdravotným hrozbám, ktoré však nevytvárajú mohutné vlny alebo snehové záveje. Pozrime sa na to, kde všade na nás číhajú toxíny na pracovisku.
Vysoká úroveň toxínov na pracovisku je dnes často podceňovaná téma. Povedzme si teda o tom niečo viac. Na prvý pohľad sa žiadne z týchto priemyselných odvetví nezdá byť nijako zvlášť ohrozujúce. Niektoré sa nám spájajú s krásou, napríklad kadernícke a nechtové salóny; iné, ako zubní hygienici, súvisia so zdravím. Stavební robotníci a mechanici podnikajú v oblasti pomoci ľuďom so základnými potrebami bývania a dopravy. Všetci sú však obklopení toxickou náložou chemikálií. Tieto chemikálie majú postupom času potenciál narušiť imunitné funkcie, narušiť komunikačné systémy nášho tela a poškodiť naše zdravie.
Najrozšírenejšie toxíny na pracovisku – kde sa s nimi stretneme najčastejšie

Pracovníci salónov krásy a vysoká úroveň toxínov
Podľa starého francúzskeho príslovia: „Musíte trpieť, aby ste boli krásni“ vo svete nechtových salónov je to naopak. Zdravotné riziká a vystavenie účinkom toxínov padajú na tých, ktorí pomáhajú iným vylepšiť ich vzhľad a nie naopak. Ide o chemikálie ako dibutyl ftalát (používa sa v lakoch na nechty), formaldehyd a metylénglykol (nachádzajú sa v lakoch na nechty a tužidlách na nechty), toluén (používa sa v lepidle na nechty) a metylmetakrylát (známy ako MMA, nachádza sa v umelých nechtoch).
Spoločne tieto látky vytvárajú krátkodobé nepríjemné zdravotné stavy ako nevoľnosť, závraty, podráždenie očí a pokožky, problémy s dýchaním, kašeľ, sipot, bolesti hlavy a zmätenosť. Postupom času môžu viesť k vrodeným chybám, rakovine, poškodeniu pečene, obličiek, astme, strate čuchu a spontánnym potratom.
Automechanici
Keď vojdete do ktoréhokoľvek autoservisu, prvá vec, ktorá vás zvyčajne zasiahne, je vôňa. Všadeprítomný zápach výfukových plynov, benzínu, motorového oleja a iných automobilových kvapalín. Každá látka je nevyhnutným nástrojom obchodu, avšak dlhodobá expozícia môže mať nepriaznivé účinky.
Štúdia Národných inštitútov zdravia (NIH) zistila, že automechanici mali vo svojich organizmoch vyššiu hladinu olova, kadmia, chrómu, zinku a medi ako osoby, ktoré im neboli vystavené.
Zdravotné problémy môžu spôsobiť aj benzén (v benzíne) a azbest používaný v brzdovom obložení a konfiguráciách spojky. Tetrachlóretylén je rozpúšťadlo tuku a spoločne sú tieto zlúčeniny spájané s rakovinou pažeráka, obličiek, močového mechúra a krčka maternice. Jedná sa o jedny z najvážnejších dôsledkov, ktoré spôsobujú toxíny na pracovisku.
Zubní hygienici a zubní lekári
Ako hlavní asistenti pri všetkom, od všeobecných kontrol až po zložité zákroky, sú dentálni hygienici vystavení rôznym rizikám. Prvým je žiarenie z röntgenových lúčov; hygienikom napriek tomu, že sú vystavení iba nepriamo, hrozia kumulatívne účinky žiarenia, ktoré súvisia s rakovinou. Vysoká úroveň toxínov je jednoducho tichý zabijak.
Chemikálie obsiahnuté alebo emitované dentálnymi kompozitmi, ortuťou alebo zubnými strojmi tiež predstavujú hrozbu spolu s anestetikami ako oxid dusný. Na revíziu expozície ortuti NIH a zdravie zubného personálu sa zamerali všetky štúdie týkajúce sa tejto témy v rokoch 2002 až 2015. Spomedzi preskúmaných zistení niekoľko štúdií zaznamenalo významnú súvislosť medzi počtom denne vyrobených amalgámových výplní so správami o respiračných poruchách, nepravidelnom pulze, trasení rúk, kŕčoch horných končatín, náladovosti, nervozite, úzkosti, nespavosti, poruchy pamäti a depresie u zubných lekárov ako aj členov kontrolných skupín.
Vlasoví stylisti
Ak ste niekedy videli dokumentárny film Chris Rock Dobré vlasy pravdepodobne viete, že veľa zložiek vo vlasových salónoch nie je pre nás dobrých, najmä tých, ktoré sa používajú vo farbách na vlasy. Patria sem amoniak – dráždidlo dýchacích ciest a astmy a potenciálny disruptor endokrinného systému, čo znamená, že môže zmiasť hormonálny signalizačný systém tela.
Potom je tu P-fenyléndiamín, hlavná zložka mnohých farbív. Je odvodený od čiernouhoľného dechtu a súvisí s vrodenými chybami, podráždením pokožky a toxicitou pečene a krvi. Je známe, že ďalšie chemikálie vo farbách na vlasy zvyšujú riziko vzniku rakoviny močového mechúra, ako aj rakoviny hrtana a pľúc. Dôvodom je dlhodobé vystavenie tejto expozícii. Toxíny na pracovisku teda rozhodne sú.
Stavební pracovníci
Toxíny na pracovisku sú veľkou témou aj v prípade stavebných robotníkov. Pri ich práci toxíny vznikajú v dôsledku drobných častíc rozvírených pri brúsení, inštalácii sadrokartónu, búraní starých budov alebo vŕtaní. V starších domoch je azbest trvalou hrozbou, ktorá zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc a mezoteliómu.
Zásoby farieb, odmasťovacie prostriedky, nábytkový vosk, lepidlá a mazivá často obsahujú benzén, ktorý je spájaný s rakovinou močového mechúra, pečene a pľúc. Toxíny na pracovisku ako aj jednoduchý drevný prach môže spôsobiť problémy od alergických reakcií a astmy po rakovinu nosovej dutiny.
Odstraňovanie ťažkých kovov a toxínov zo životného prostredia
Ak sa venujete niektorej z týchto profesií sú tieto správy dôvod na obavy. V krátkodobom horizonte existuje veľa preventívnych opatrení, ktoré môžete pri práci podniknúť. Snažte sa chrániť a minimalizovať dopad týchto toxínov na vás a na životné prostredie. Ťažké kovy a toxické látky je našťastie možné časom z tela odstrániť.
Spôsob, ako sa rýchlo a účinne zbaviť toxínov je detoxikácia tekutým zeolitom. Obnovte váš imunitný systém a prečistite si telo pomocou zeolitu z ponuky nášho eshopu.
Mohlo by Vás zaujímať:
Oslabená imunita? Rady a tipy ako posilniť imunitu a dať vášmu telu to, čo potrebuje